Ups…COVID-19

Musimy przyznać, że jako administratorzy strony w ostatnich miesiącach mamy mało pracy. Jednak, to nie jest do końca tak, że wszystko zniszczyła nam pandemia. Owszem spora zamieszała w naszym życiu prywatnym i strażackim. Nie odbyło się wiele przedsięwzięć planowanych przez Młodzieżową Drużynę Pożarniczą, szkoda to były fajne działania, oby czas pozwolił to nadrobić. Również jako strażacy musieliśmy mocno ograniczyć swoją działalność społeczną. Każdy marzy o powrocie do normalności. Do tego, żeby bez większych ograniczeń spotykać się z rodziną i znajomymi,  w spokoju zrobić zakupy, korzystać z kultury i rozrywek jakie proponuje nam świat, wyjeżdżać na wycieczki i zwiedzać. Teraz musimy zacisnąć zęby i ograniczyć kontakty, po to aby za jakiś czas znowu było pięknie. Chociaż jako strażacy musimy przyznać, że nie długo spełni się nasze marzenie, pomimo ograniczeń i pandemii, ale o szczegółach w krótce.

Teraz musimy pamiętać o aktualnych zasadach i ograniczeniach, które znajdziemy na stronie GIS

OGRANICZENIA W PRZEMIESZCZANIU SIĘ

1,5 METRA – MINIMALNA ODLEGŁOŚĆ MIĘDZY PIESZYMI

Obowiązek utrzymania co najmniej 1,5-metrowej odległości między pieszymi.

Wyłączeni z tego obowiązku są:

• rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia),
  • osoby wspólnie mieszkające lub gospodarujące,
  • osoby niepełnosprawne, niemogące się samodzielnie poruszać, osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i ich opiekunowie.

ZASŁANIANIE UST I NOSA W MIEJSCACH PUBLICZNYCH

Zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych jest obowiązkowe w całym kraju.

Usta i nos trzeba obowiązkowo zasłaniać m.in.:

• na ulicy, na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych,
  • w autobusie, tramwaju i pociągu,
  • w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie,
  • w kinie i teatrze,
  • u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu,
  • w kościele i szkole, na uczelni
  • w urzędzie (jeśli idziesz załatwić tam jakąś sprawę) i innych budynkach użyteczności publicznej.

Gdzie nie trzeba zasłaniać ust i nosa? W lesie, parku, w zieleńcach, ogrodach botanicznych, ogrodach zabytkowych, w rodzinnych ogródkach działkowych i na plaży oraz w czasie podróży prywatnym samochodem.

Ważne! Z obowiązku zakrywania ust i nosa są zwolnione jedynie osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający:

• całościowe zaburzenia rozwoju,
  • zaburzenia psychiczne,
  • niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim,
  • trudności w samodzielnym odkryciu lub zakryciu ust lub nosa.

PRZEMIESZCZANIE SIĘ OSÓB

Dzieci i młodzież do 16. roku życia

W godzinach 8:00-16:00 od poniedziałku do piątku dzieci i młodzież do 16. roku życia muszą przemieszczać się pod opieką rodzica lub opiekuna. Zasada ta nie obowiązuje:

• kiedy dziecko idzie do szkoły lub wraca z niej do domu,
  • w weekendy.

Seniorzy

Seniorze, zostań w domu! Apelujemy o ograniczenie przemieszczania się seniorów – zwłaszcza osób po 70. roku życia. Wyjątkiem są sytuacje związane z:

• wykonywaniem czynności zawodowych,
  • zaspokajaniem niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego,
  • sprawowaniem lub uczestniczeniem w sprawowaniu kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych. (Źródło: https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia stan na dzień: 20.11.2020)