Dobre praktyki MDP

Lekcje EDB z AED i MDP

Skróty, które pozornie brzmią bardzo trudno, łatwo rozszyfrowali uczniowie klas 8 i 3 gimnazjum na lekcjach Edukacji dla bezpieczeństwa w Zespole Szkół w Ostrorogu. Podczas zajęć prowadzonych przez panią Joanne Musiał, uczniowie pracowali z AED.  Podczas lekcji swoim koleżankom i kolegom pomagali druhowie  z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej Jan, Tomasz, Błażej i Zuzanna oraz druhna Halina Roszak. Sprzęt na którym mogła ćwiczyć młodzież został udostępniony dzięki uprzejmości OSP Amica Wronki.

Co to jest AED?

AED– automatyczny defibrylator zewnętrzny.

Zautomatyzowany – oznacza, że jest sterowany komputerowo, według zaprogramowanego algorytmu, który potrafi wykryć zagrażający życiu zbyt szybki rytm serca i poinformować ratownika sygnałem głosowym i świetlnym o konieczności defibrylacji . Po uruchomieniu AED urządzenie automatycznie instruuje i prowadzi ratownika przez cały algorytm reanimacji – nawet gdy nie trzeba defibrylować.

Zewnętrzny – czyli działający za pomocą samoprzylepnych elektrod na skórze klatki piersiowej chorego.

Defibrylator – urządzenie wysyłające specjalnie opracowany impuls prądu stałego przez elektrody do serca, powodując tym samym powrót normalnego rytmu serca (60-90/min).

Każdy uczeń miał okazję pracować z urządzeniem, poćwiczyć na manekinach reanimację. Warto ćwiczyć jak najwięcej, aby  w przyszłości wykonać te czynności w sytuacjach stresowych.

Przypominamy, że nasza jednostka posiada AED od października ubiegłego roku, dzięki wygranej w konkursie ARiMR.