Świetlica się pali!- ćwiczenia OSP

Dnia 28 grudnia 2017r. o godzinie 14:29 pani, która pełni funkcję palacza w świetlicy wiejskiej w naszej miejscowości, zauważyła dym wydobywający się z dużej sali. Wybuchł pożar w naszej świetlicy. W tym dniu odbywają się zajęcia świetlicowe dla dzieci i młodzieży, dlatego zaniepokoił ją ten widok i zawiadomiła straż pożarną. Na miejsce zostały zadysponowane jednostki OSP Ostroróg, OSP Amica, OSP Binino oraz OSP Bobulczyn. Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy udali się na rozpoznanie. Ustalono, że pożar wybuch w kotłowni, w środku znajdują się cztery osoby. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ewakuacji osób poszkodowanych i udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Po zakończeniu działań w świetlicy, te same jednostki zostały zadysponowane przez dyżurnego SK w Szamotułach do wypadku drogowego na skrzyżowaniu. Na miejscu doszło do zderzenia dwóch pojazdów. Trzy osoby poszkodowane, uwięzione były w pojazdach. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, rozłączeniu akumulatora, wykonaniu dostępu za pomocą narzędzi hydraulicznych do osób uwięzionych, wydobyciu poszkodowanych z pojazdów, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Na szczęście to były tylko ćwiczenia! 🙂

Szczęście w nieszczęściu? Tym razem można tak napisać. Jednak zawsze lepiej być przygotowanym, a praktyka i doświadczenie czyni mistrza. Pewnie w przyszłości życzylibyśmy sobie, żeby takie sytuacje nigdy nie miały miejsca, jednak nie można nigdy tego zupełnie wykluczyć. Dlatego tak ważne są szkolenia i ćwiczenia, które mają na celu zwiększyć kompetencje strażaków, wyłapać błędy i omówić je na forum, aby w przyszłości już ich nie popełniać, zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo ratowników, zgranie się jednostek, które mają ten sam cel ratować ludzkie życie. Ćwiczenia praktyczne najlepiej przygotowują strażaków do działań, często wyposażeni tylko w wiedzę teoretyczną pod wpływem nerwów, adrenaliny mogą popełnić szereg błędów, a nikt z nas nie chciałby być ratowany przez kogoś, kto nie jest pewny swoich umiejętności. Ćwiczenia to nauka, która ma utrwalić zasady postępowania, a tylko poprzez działania jesteśmy w stanie to lepiej zapamiętać. Warte podkreślenia jest to, że jednostki biorące udział w szkoleniach znajdą tam wiedzę i umiejętności, których nie znajdą w podręcznikach. Każda nawet drobna informacja, która przyczyni się do rozwoju strażaka jest bardzo ważna. Szczególnie dla strażaka, który często walczy o ludzkie życie.